Písal sa rok 2015… Nikdy som nebol aktívny hasič, ani nemám žiadny hasičský kurz. „Domáca DHZ“ je DHZ z mojej rodnej dediny. Len aby som mohol byť prítomný pri dianí okolo šesťdesiatok. K hasičskému športu ma priviedol môj syn Radovan. Chcel chodiť do hasičského krúžku. Nikdy som o takom nepočul, ale ako to už býva, urobil som pre syna čo treba a šiel som s ním na krúžok. Vedúci krúžku ( Vilam Štinčík ) bol rád, že prišiel ďalší chalan.
To bolo všetko. Nič som od toho nečakal, len som bol rád, že chlapec bude robiť niečo, čo ho baví. Vilo občas potreboval pomôcť s chalanmi. Ani nie tak pri tréningu, ako pri prevoze na súťaže (jednalo sa o päťčlenné družstvo) a nejakého materiálneho zabezpečenia krúžku. Raz ma poprosil, aby som zobral chalanov neskorším vlakom, lebo on pôjde s Tomášom na „nejaké“ šesťdesiatky do Púchova. Nuž, súhlasil som. Najskôr sa bežali 60-tky a potom päťky. Keď sme s chalanmi dorazili, ešte sa bežali 60tky. Keď to chlapci videli, že existuje takáto súťaž, tak ju chceli všetci behať. Bavili ich aj päťky, ale toto bolo iné. Tomáš poskytol hadice a potrebné vybavenie, aby si to mohli skúsiť. Skúšali všetci….
Keď sme cestovali domov, tak som sa vypytoval, čo je to za súťaž, kto to organizuje….. Otázok bolo milión. Jednalo sa o prvý ročník SLv60. Radovan chcel behať 60tky. A keďže potreboval, aby ho niekto na súťaže sprevádzal, tak som sa začal okolo toho „motať“ aktívne. Skúšal som zapisovať výsledky spočítavať a skúšať rôzne možnosti. Motivoval som sa v Prahe na Českom halovom pohári. Nevychádzal som z úžasu. Zdalo sa mi, že je tam 1000 detí. Výsledky bežali na youtube, titulky sa prehadzovali samé… Išiel som k časomeračom a opýtal som sa, ako to funguje. Zoznámil som sa tam s Ivom Adámkom, ktorý ovláda excel excelente. Pomohol mi v začiatkoch s tabuľkami. Neskôr som sa zoznámil s Paľom Gavlákom, ktorý mal úžasný program, v ktorom zapisoval a evidoval výsledky hasičského športu profesionálnych hasičov. Navrhol som mu, aby tam zaradil aj 60tky. Spolu sme to ladili. (Ja som si niečo vymyslel, a Paľo spravil :-)). GAPA (tak sa program volal) mala veľa dát, časov, rekordov, kopec histórie, prehľadov atď. Tam som zapisoval výsledky zo všetkých súťaží. Najskôr na súťaži a potom doma do večera prepisoval. Pri novom update jazyka, v ktorom bol tento program napísaný, prestal fungovať. Je to obrovská škoda (ale Marek Šebest sa to snaží napraviť – na webe startovky.eu – kde sa vlastne prihlasuje na súťaže).
Ja som sa vrátil k tabuľkám. Chcel som, aby veci išli pružne a boli prehľadné a viditeľné pre všetkých. Tak som vytvoril tento web a snažil som sa, aby boli veci online. Myslím, že sa to podarilo. Tabuľky sa dajú zobrazovať na webe, zdieľať s organizátorom a je vidieť aj zabehnuté časy, poradie v ročníku a aj držiteľov výkonnostných tried.
Keď som začínal, tak mi napadlo, že by som mohol strihať videá šikovným 60tkárom, ktorí končia, lebo už majú viac, ako 16 rokov. Ak niekto podával stabilne dobré výsledky a zabehol aj nejaký vynikajúc čas, tak som ho zaradil do „galérie najlepších“ – tak som to nazval. A vlastne takto to funguje aj teraz. Pribudla nová liga, – štafety – zmenili sa pravidlá, pribudli kategórie…
Snažím sa, aby stránka bola prehľadná, a aktuálna. Nie vždy sa to darí, ale snažím sa. Za pripomienky a nápady budem vďačný.
Daniel Nagy – admin stránky www.sestdesiatky.sk